Sve naše usluge su besplatne.
Prezentacija: ʺPrva generacija imigranata u Sjedinjenim Američkim državamaʺ
U četvrtak, 10. maja 2012. godine u saradnji sa Američkom ambasadom u Podgorici, Američki ugao Pljevlja je organizovao prezentaciju na temu ʺPrva generacija imigranata u Sjedinjenim Američkim državamaʺ.
Prezenteri su bili g-dja Alka Bhatnagar koja je službenica State Department-a, tj. Regionalni šef za informacione resurse, i njen suprug g-din Ashutosh.
G-dja i g-din Bhatnagar su govorili o sopstvenom iskustvu koje su stekli kao imigranti u Americi, a zatim su govorili o mogućnostima studiranja i rada u Sjedinjenim američkim Državama.
Plan i program Američkog ugla za Maj mjesec 2012.godine
Plan možete skinuti ovde.
Prezentacija i projekcija filma u Američkom uglu
U cetvrtak, 15.marta 2012.godine, Americki ugao Pljevlja je organizovao prezentaciju i projekciju filma " Remember the Titans ". Prezenter je bio g-din Drew Tanzman iz ekonomsko-politickog odeljenja Americke ambasade u Podgorici. Nakon filma, g-din Tanzman i publika su diskutovali na temu koja se fokusirala na sport i razlicitosti u Americi.
“ Sjecanje na Titane “ je americki sportski film iz 2000 godine, rezirao ga je Boaz Jakin a u glavnim ulogama su Denzel Vosington i Vil Paton. Inspirisan stvarnim dogadjajima “ Sjecanje na Titane “ je film o promjenama u rasno raznovrsnom rukovodstvu jednog Americkog fudbalskog tima.
Prezentacija Viza programa DV-2011/ Green Card Lottery
U cetvrtak, 21.10.2010. Americki Ugao Pljevlja je organizovao prezentaciju Viza programa DV-2011/ Green Card Lottery. Prezenter je bio Corey Gonzales, iz Konzularnog odjeljenja Americke Ambasade u Podgorici. On je govorio o pravilima i nacinima apliciranja za ovu vizu. Posjetioci su bili vrlo zainteresovani za ovu temu i imali su dosta pitanja. Sledeceg dana gdin Gonzales je posjetio i Gimnaziju,, Tanasije Pejatovic: ; prisustvovao casu matematike i razgovarao sa ucenicima o životu u SAD.
Nedjelja američko - crnogorskih diplomatskih odnosa
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici je obilježila „Nedjelju američko - crnogorskih diplomatskih odnosa", od 21. do
25.juna. Program je sadržao niz kulturnih i akademskih događaja. U okviru ove manifestacije u Americkom uglu Pljevlja organizovano je i predavanje profesora Dzona Tredveja. On je profesor istorije i međunarodnih studija na Ričmond Univerzitetu; savjetnik za međunarodne studije, svjetsku politiku i diplomatiju.
Profesor Tredvej je prvo prezentovao knjigu na kojoj je i on radio a koju je izdao Istorijski Institut Crne Gore. Knjiga se zove "Crna Gora i SAD, od 1905. do 1921."
Poslije prezentacije knjige govorilo se o diplomatskim odnosima ove dvije zemlje, njihovim pocecima, kao i o nekim ljudima koji su obiljezili te odnose.
Kamp Tolerancije u Madjarskoj
I ove godine American Corner Pljevlja je posredovao u organizaciji testiranja učenika zainteresovanih za učestvovanje u ljetnjem kampu "Teaching Tolerance through English" („Učenje tolerancije kroz učenje engleskog jezika"), koji će se održati u Mađarskoj, u periodu od 31.jula do 14. avgusta 2010. godine.
Ljetnji kamp "Teaching Tolerance through English" („Učenje tolerancije kroz učenje engleskog jezika") ima za cilj da pomogne nastavnicima i učenicima u promovisanju tolerancije u multietničkim školama kroz predavanje odnosno učenje engleskog jezika. Program se sastoji od predavanja, kulturnih ekskurzija, sportskih i umjetničkih aktivnosti i interkulturnog učenja. Ovog ljeta kamp će primiti 60 učenika osnovnih škola i 12 nastavnika engleskog jezika koji dolaze iz ukupno 12 škola, uglavnom iz Centralne i jugoistočne Evrope. Troškove učešća u kampu snose Ambasade SAD u Podgorici i Budimpešti.
Ove godine šansu za odlazak na ovaj Kamp su dobili učenici OŠ ,,Salko Aljković". Izabrani učenici su : Tajra Hadžiosmanovic, Milan Beljkaš, Amina Brahić, Jelena Miličić i Danilo Tošić. U Kamp Tolerancije će ići u pratnji nastavnice engleskog jezika Samire Mahmutović.
Čestitamo!
Školica engleskog jezika za predškolce
U saradnji sa JU ,,Eko Bajka" Američki Ugao je organizovao kurs engleskog jezika za predškolce ove ustanove. Časovi su počeli u oktobru prošle godine i trajali do kraja decembra. Budući da su ih djeca odlično prihvatila, poslije raspusta smo nastavili saradnju na obostrano zadovoljstvo. Naravno, sve je prilagođeno njihovom uzrastu, pa kroz igru i pjesme djeca usvajaju osnove ovog jezika, i uživaju!
Organizovana dvodnevna radionica kreativnog pisanja na engleskom jeziku
Američki Ugao u saradnji sa Gimnazijom "Tanasije Pejatović" je organizovao dvodnevnu radionicu kreativnog pisanja na engleskom jeziku, 14. i 15. decembra. Prvi dan radionice je bio posvećen pisanju poezije a drugi se bavio pisanjem autobiografija (memoara). Predavač je bila prof. Shannon Lakanen, profesor kreativnog pisanja na Otterbein koledžu u Ohaju i gostujući prof. Instituta za strane jezike u Podgorici. Radionica je imala 98 učesnika, učenika i profesora osnovnih i srednjih škola. Učesnici su
bili vrlo zainteresovani a atmosfera je bila opuštena i zabavna.
Naša djeca u Mađarskoj
U periodu od 1.08.-15.08.2009 petoro djece iz našeg grada sa svojom nastavnicom engleskog jezika, posredstvom Američkog Ugla, boravili su u Kampu tolerancije na jezeru Balaton u Mađarskoj. Tamo su se družili sa vršnjacima iz pet evropskih zemalja, učili o toleranciji i ljudskim pravima. Učesnici iz našeg grada vratili su se puni dobrih utisaka. Po povratku su se u našim prostorijama sastali sa Aleksandrom Titolom, šefom Odsjeka za kulturne djelatnosti Ambasade SAD u Podgorici koji je izrazio veliko zadovoljstvo zbog uspješnosti ovog programa.
Održano je predavanje na temu "Changing times, changing values"
Dana 23.06.2009. u 19h, u organizaciji Američkog ugla Pljevlja, održano je predavanje na temu "Changing times, changing values". Predavač je bio Gregory Mason, profesor Fulbright programa iz SAD i gostujući profesor Filozofskog fakulteta u Nikšiću. Šta je za nas uspjeh u životu, koje vrijednosti slabe a koje jačaju, tradicije koje treba čuvati i one koje treba napustiti, poređenje naše i američke kulture - su samo neke od tema o kojima se diskutovalo. Učesnici su bili vrlo zadovoljni izlaganjem kao i činjenicom da su mogli podijeliti svoje mišljenje sa prisutnima u vezi pomenutih tema.
Održana prezentacija o promjenama u muško-ženskim ulogama
Sinoć, 18.06.09. u 19h u organizaciji Američkog ugla Pljevlja, Barbara Hussey, profesor Fulbright programa i gostujući predavač na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, je održala zanimljivu prezentaciju o promjenama u muško-ženskim ulogama u SAD od sedamdesetih. Zatim je uslijedila diskusija o promjenama u ulogama polova u Crnoj Gori. Publika je aktivno učestvovala, dajući svoje mišljenje i primjere iz ličnog iskustva.
Održave dvije prezentacije
27.05.2009.god. u Konferencijskoj sali Službe za izgradnju i razvoj , a u organizaciji Američkog ugla, održane su dvije prezentacije. Dr.Lisa Harshbarger, rukovodilac Regionalne kancelarije za engleski jezik u Budimpešti, na početku je prisutnima prezentovala Kamp tolerancije za djecu od 11-13 god. koji organizuje Američka Ambasada u Budimpešti. Zatim je održana stručna radionica za profesore engleskog jezika sa temom ‘'What Every English Teacher Should Know about How People Learn Foreign Languages''.
Dr. Harshbarger je poslije prezentacija obavila i razgovor sa profesorima engleskog jezika koji su bili zainteresovani da sa svojim učenicima učestvuju u Kampu tolerancije o trošku Američke ambasade u Podgorici i Budimpešti. Poslije razgovora izabrana je prof.Bojana Klačar iz OŠ''Ristan Pavlović''. Dana 28.05.2009, poslije razgovora sa zainteresovanim učenicima ove škole, dr Harshbarger je izabrala njih 5 koji će biti učesnici Kampa.To su: Željka Kečina, Pavle Janković, Sofija Dakić, Boris Čolović i Sara Bajčeta.
Inače, u kampu učestvuje 11 škola iz 5 država. Američka ambasada u Podgorici je odlučila da ove godine djeca iz Pljevalja u pratnji svog nastavnika posjete ovaj Kamp na jezeru Balaton početkom avgusta.
Posalji

